Věřme v osvícené hlavy

Září a říjen byly pro Medáky bohaté na různé happeningy. Pořádali jsme několik průvodů Prahou, z nichž posledním, lampiónovým, jsme chtěli popřát osvícené hlavy naší městské části, neboť se blížily komunální volby a s nimi “střídání stráží”.

Když jsme před čtyřmi lety rozbíhali kulturní projekt Alternativa pro staré Střešovice, zdálo se všechno být na dobré cestě. Celá oblast měla být chráněnou zónou. Několik necitlivých novostaveb sice již stálo, vypadaly však jako ojedinělé excesy. Vývoj šel ale opačným směrem. Místo památkových rekonstrukcí demolice původních domků, místo kvalitních projektů na zaplnění proluk humpolácké baráky stavěné na kšeft místo na bydlení. Během posledních čtyř let byla ve Střešovicích zničena většina toho, co zničit šlo. Ekonomický efekt luxusních nájemních bytů byl pro místní radnici více, než unikátní památková zóna. Jen hampejz už nám tu chybí, bědovali starousedlíci, kteří celé roky po revoluci věřili, že zanedbaná lokalita se promění ve “Zlatou uličku Prahy 6”.

Ačkoliv k záchraně starých Střešovic neměli Medáci dost sil, podařilo se jim vytvořit zajímavý program pro místní i přespolní obyvatele. Vedle vychutnávání kulturních zážitků je možné přijít a tvořit, realizovat vlastní nápady, podílet se na chodu i náplni prostoru. To vše, vycházející z nekomerčnosti a respektu historie místa, vábí dostatek návštěvníků i umělců. Přesto přišly problémy. Výdělky nekomerčních kulturních akcí neodpovídají tržní hodnotě předmětných pozemků, které leží téměř v centru Prahy.

Jak celá věc dopadne, stále nevíme. Medáci si získali pozornost veřejnosti, umělců i odborníků. Na druhé straně leží zájmy pozemkových spekulantů. Na radnici, zdá se, si neumějí vybrat. Či spíše celé roky neuměli. Nyní přicházejí noví radní a nám nezbývá než si přát, aby do kanceláři a poslaneckých lavic zasedly vskutku “osvícené hlavy”, které budou umět počítat i jiné hodnoty než peníze.Zpět na seznam novinekZa publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu