Střešovice před konkurzem

Koncem loňského roku to ve Střešovicích vypadalo všelijak. Do úspěšného kulturního programu, jehož vyvrcholením se stalo putovní divadelní představení Modrý pták, přišlo nařízení k okamžitému vyklizení objektů, které jako zázemí kulturních akcí slouží. Radnice Prahy 6 převzala tento majetek od magistrátu a prý musí hájit svá vlastnická práva. Po shromáždění občanů před úřadem a desítkách dopisů, které radnici žádaly o přehodnocení drastických postupů, se situace na čas uklidnila a kulturní program mohl pokračovat.

Na samém sklonku roku obvodní rada konečně vyhlásila výběrová řízení, jejichž vítěz se má stát oficiálním nájemcem dvou objektů ve Starostřešovické ulici. Podmínkou účasti bylo předložení projektů na zachování domků a jejich využití k aktivitám pro veřejnost. Zároveň byla vyhlášena dražba na stavení v ulici Nad hradním vodojemem. Medáci za něj nabídli 1,6 miliónu korun a navrhli zde vznik Dokumentačního centra pro venkovskou architekturu a organizačního zázemí pro další projekty. Domky ve Starostřešovické ulici by pak měly sloužit obdobně jako dnes – tedy jako ateliér dětské tvořivosti a dům pro prezentace soudobé umělecké tvorby a pořádání naučných pořadů. Komplexní památkovou rekonstrukci přislíbila financovat holandská nadace Ana María Fonds.

Díky banálnímu nedorozumění se správcovskou firmou byly hned v únoru výběrová řízení na pronájem zrušena a Medákům opět hrozilo vystěhování. Po dvou týdnech se situaci podařilo vysvětlit, nicméně řízení dosud nebyla vypsána znovu a řešení situace se tak opět oddálilo.

Spolek Medáků se již v roce 1995 obrátil na tehdejšího vlastníka zchátralých střešovických domků – pražský magistrát – se žádostí o jejich odkoupení. K dohodě však nikdy nedošlo a ani na následné nabídky pronájmu město nereagovalo. Užívání tří domků Medáky bylo nicméně dlouhodobě tolerováno, protože obec se o svůj majetek nebyla schopna sama postarat. Komplikace se projevily až po letech, v době, kdy cena pozemků ve starých Střešovicích několikanásobně vzrostla a kulturní aktivity Medáků začaly přitahovat stovky lidí. Magistrátu se nekomerční kulturní program začal jevit jako málo atraktivní, navíc křížil plány podnikatelů, pro něž je oblast zdrojem snadného zisku.

Vzniklý konflikt se táhne roky. Na jedné straně stojí snaha pozemkových spekulantů o přeměnu starých Střešovic v luxusní zónu s nájemními domy. Na straně druhé úsilí místních obyvatel, památkářů a umělců o záchranu toho, co zbylo z prastaré a pozoruhodné řemeslnické kolonie. Na jedné straně Starostřešovické ulice stojí třípodlažní nájemní dům bez stavebního povolení, na straně druhé domky Medáků, kterým úřad dvakrát do roka hrozí z nejasných důvodů policejní exekucí.

Liknavost úřadů má za následek jediné: neustálé ubývání historických hodnot starých Střešovic a devastaci cenného urbanistického souboru stavbami podnikatelského baroka. Kde se tento postup zastaví, zatím není jisté. Na začátku 2002 stojí ve starých Střešovicích přes třicet původních nebo do víceméně původního stavu zrekonstruovaných domků, starých skoro dvě staletí. Uvidíme, kolik jich přežije alespoň do konce příštího volebního období.Zpět na seznam novinekZa publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu