Duben – měsíc bláznovství

Bláznit je lidské! Toto heslo postihuje dvě, do jisté míry odlišné, roviny duševního zdraví. Je dobré objevit v sobě svého blázna, diblíka, a dovolit mu, aby se na chvíli prosadil. Tím, že jsme schopni tu a tam tropit hlouposti, tedy dosyta se vybláznit, prospíváme svému duševnímu zdraví. Což je skutečnost tak samozřejmá, že na ni zapomínáme a úzkostně se držíme vymezených mantinelů “normálního” chování. Rovinou druhou, velmi křehkou a vážnou, je život s duševní nemocí.

Nejen nutnost vyrovnat se s nemocí samou, ale i se skutečností, že na vás ulpěla nálepka “blázna”, “šílence”. Tedy člověka, který by snad ani neměl žít než za zdmi ústavů. Duševně nemocné sice už neupalujeme jako ve středověku, i léčebny se více otevírají a péče o duševní zdraví se alespoň v malém měřítku přesouvá i mimo ně, ale předsudky existují stále. A kde jsou předsudky, je i diskriminace. Obě tyto roviny se snaží postihnout Česká asociace pro psychické zdraví v rámci kampaně Měsíc bláznovství. Projekt spojuje svět “normality” se světem “šílenství” a dakozuje, že jinakost je lidská, že bláznit je lidské. Abychom to pochopili, stačí se neuzavřít do ulity smyšlenek, pozorovat, vnímat. Řadu akcí Měsíce bláznovství můžete navštívit i ve starých Střešovicích.

Více informací hledejte na:

http://www.chvala-blaznovstvi.cz.

Infolinka: 800 280 000

 

V dubnu nás samozřejmě čekají také velikonoční svátky...

V pondělí velikonoční obyčejné jest navštěvování na pomlázku čili na šmerkust. Neodpustí snadno hoch děvčeti, by jí z rána žilkou nevyšlehal, což druhého dne s úrokem se mu navrátí. Žebravé děti po šmerkustu, opatřeny jsouce proutěnými žilkami a těmito veršemi u hospodyně se přihlašujíce: Dávejte šmerkustu červený vajička nebo bílý, šak vám zas slepička snese jiný; za kamny v koutku, na zeleným proutku slepička se popelí, vajičko se kotrlí; slepička kdáče, pajmámo, dávejte koláče!Zpět na seznam novinekZa publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu