Press 2001

Český Rozhlas - Regina, 2.11.2001

Druhé Ladronky se snad nemusíme bát...

V úterý 30.10. se objevila zpráva- Medáci, dobročinný spolek squattující ve Starých Střešovicích, mají okamžitě opustit dva ze tří domků, které nelegálně obývají. Zaskočení Medáci upozornili novináře a sezvali na druhý den protestní setkání před radnicí Prahy 6, odkud výzva k vystěhování přišla."Postup úřadu nás šokoval. Místo dopisu k nám poslali rovnou zmocněnce pro vyklízení objektů. Bez jednání, bez vysvětlení, bez prostoru na naši reakci," píší Medáci ve své tiskové zprávě.

Okolo desáté před radnicí postává hlouček mladých lidí, někdo v civilu, někdo v kostýmech, připravených k hudebnímu vystoupení. "Za kulturu mezi lidmi", hlásí transparenty. Martin Skalský, hlavní mluvčí Medáků, je obložen novináři.Začíná hrát hudba, studenti druhého ročníku alternativního loutkového divadla na Damu hrají pro Staré Střešovice.Chlapík na chůdách nakukuje do oken úřadu.Pro radní je připraven kreslený komiksový rébus a letáky s informacemi o Medáckých aktivitách, skupinka se vydává dovnitř a snaží se materiály distribuovat, někdo raději dveře kanceláře neotvírá. Na jedenáctou jsou Medáci pozváni k zástupkyni starostky, odcházejí jednat a "demonstrace" se pomalu rozpadá.

Co se vlastně stalo a hlavně - co bude dál? Medáci žijí ve Starých Střešovicích už šest let, situace kolem nich se ale začíná hýbat až teď. Důvod je celkem prostý.Tři domky,ketré Medáci obývají, změnily majitele, přešly od magistrátu hlavního města pod Městskou část Praha 6. A ta se rozhodla o svůj majetek postarat. Vypracovala návrh, podle kterého dva domky prodá a jeden dá do dlouhodobému pronájmu k účelu pořádání kulturních a společenských akcí. Tento návrh přijala rada Prahy 6 na svém včerejším zasedání, o dalším osudu domů už je tedy z části rozhodnuto. Medáci, jakožto "černí pasažéři", nemají v současné situaci na domky žádný právní nárok. Radnice proto prostřednictvím organizace SNEO, která je radnicí zřízena a odpovídá za správu majetku Prahy 6, zaslala Medákům návrh na vyklizení těch dvou domků, které se rozhodla prodat. Podle radnice jde o běžný postup a Medáci mohli něco takového očekávat. K vystěhování zatím nedošlo, co bude radnice dělat dál? Starosta Prahy 6 Pavel Bém doufá, že se s Medáky dohodne, rozhodně nechce použít policejní exekuce. S aktivitami, které ve Starých Střešovicíh Medáci provozují sympatizuje, ale podle jeho slov nemůže radnice postupovat jinak než podle zákona. V souladu s ním bude na pronájem domu č.96 vypsáno výběrové řízení, kterého se Medáci mohou také zůčastnit a pomáhat pak Strřešovicím legální cesotu. Další dva domy, ve kterých Medáci bydlí, budou prodány také ve výběrovém řízení, které by mělo přísnými podmínkami zaručit, že nový majitel ponechá domkům jejich historický ráz.

Policie tedy snad zasahovat nebude, Medáci budou moci vyjednávat. Uvidí se, jestli se vystěhují ze dvou domků a zůstanou alespoň v jednom, jestli bude dál žít ve Starých Střešovicích jejich kultura. Budoucnost také ukáže, nakolik radnice Prahy 6 dodrží své sliby a pokusí se zachránit Staré Střešovice, nakolik budou objektivní výběrová řízení. Měla by proběhnout do konce roku a zatím se neví, kdo se do nich přihlásí. Medáci mají program jasně připravený už dlouho, jsou rozhodnuti pro Střešovice něco udělat. Snad k tomu dostanou šanci. Pokud jste u nich ještě nebyli na návštěvě, jděte se na ně rychle podívat. Ještě ve středu měli dnes na programu filmový klub a pokud se už nestěhují, určitě vám Staré Střešovice ukáží. Alespoň budete vědět, o čem je řeč a komu máte fandit.

Český Rozhlas - Regina, Jarka Haladová