Press 2001

Večerník Praha, 31.10.2001

Dobročinný spolek Medáků svolává demonstraci

STŘEŠOVICE - Radnice se rozhodla objekty ve starých Střešovicích ihned vyklidit Dobročinný spolek Medáků, jak si říkají bývalí squatteři obývající tři starobylé domky ve Střešovicích, je už dva dny v šoku. Poté, co si během šestiletého pobývání ve starých Střešovicích získali bojem za jejich záchranu sympatie mnoha politiků i místních obyvatel, před dvěma dny přišla ledová sprcha.

Šestá městská část chce okamžitě objekty ve Střešovicích vyklidit. Medáci proto na středeční dopoledne svolali před budovu obvodního úřadu Prahy 6 protestní happening. "Pozvali jsme obyvatele Střešovic i umělce, kteří u nás vystupovali. Chceme, aby se o tom co nejvíc vědělo. Bojíme se, aby z toho nebyla Ladronka číslo 2," prohlásil Martin Skalský ze spolku Medáků. Reagoval tak na aféru kolem nedávného násilného vyklizení břevnovského statku obývaného squattery. Radnice však tvrdí, že pouze postupuje podle zákona. "Žádná Ladronka z toho nebude. Ale na druhou stranu Medáci jsou černými nájemníky a to se nedá přehlížet," sdělil mluvčí radnice Prahy 6 Martin Šalek.

Dobročinný spolek Medáků obývá tři domky postavené v 19. století. Dva z nich šestá městská část pravděpodobně prodá. Třetí bude zřejmě určen k dlouhodobému pronájmu. Podle mluvčího mají i Medáci možnost přihlásit se do výběrového řízení na pronájem. Výběrové řízení zatím vypsáno nebylo a radní Prahy 6 se osudem střešovických domků budou zabývat na dnešním jednání rady. "Je to naprosto nečekané. Nevidím důvod, proč do výběrového řízení tam Medáky nenechat. Starosta Bém jim i mně přislíbil, že se svými kulturními aktivitami budou mít šanci," reagovala členka městského zastupitelstva Ivana Bursíková, která Medáky přivedla před časem i na poradní sbor primátora Kasla.

Kuriózní na celé věci je fakt, že v úterý nikdo na radnici nebyl schopen vysvětlit, co konkrétně se nyní od Medáků očekává. "Určitě nedostali soudní exekuci, když jsou tam protiprávně. Zřejmě jim předala dopis firma Sneo, která se nám stará o majetek," sdělil mluvčí Šalek. Obsah zmíněného dopisu neznají ani Medáci. "Odmítli jsme ho převzít. Ten pán prohlásil, že je to od firmy Sneo a že dva domky máme okamžitě vyklidit ," dodal Skalský.

Večerník Praha, Martina Klapalová