Press 2002

Mladá fronta dnes, 11.2.2002

Medáci očekávají příchod policie

S t ř e š o v i c e - V domku jako z pohádky je napjatá atmosféra. Každou chvíli může zaklepat policie. Zatím ale v maličkých místnostech voní františek, kamna hřejí, ve starých skříních jsou naskládané stovky knih. Nikde nic moderního. Snad jen mobil, který zvoní jednomu z pěti Medáků, zdejších obyvatel: "Zdravim, tak jsem slyšel, že se stěhujete," ozývá se hlas z druhé strany. Volá soused, asi třicetiletý doktor.

"Tak my s manželkou přijdem dopít bar," směje se, ale hned dodává: "Ne, kdybyste cokoli potřebovali, tak se hned ozvěte." "Díky, snad to dopadne dobře." Pětadvacetiletý Martin Skalský ukončuje hovor. Podobných měl v minulém týdnu desítky, a to otráveným Medákům alespoň o pár stupňů zvedá náladu. Moc si to nepřipouštějí, ale přesto se pomalu loučí se vším co ve starostřešovické kolonii vybudovali.

Zdejší starosta Pavel Bém to řekl jasně: "V horizontu několika dnů nám bude soudem legitimně umožněno domoci se svých práv i za cenu exekučního řízení." Jen pro oživení paměti - stejný starosta důrazně nesouhlasil s policejním vyklizením nedalekého squatu Ladronka. I Medáci jsou squatteři. Obsadili tři domky, které jim nepatřili. To je rub. A líc? Dvě stě kroků od tramvajové stanice Ořechovka chátraly až do poloviny devadesátých let tři starodávné domky. V takovém stavu je obsadili tři mladí lidé: propadlé střechy, zničené podlahy, vytřískaná okna, svinčík po bezdomovcích. "Šli jsme na magistrát s tím, že je odkoupíme, ale oni nás vyhodili, že se už chystá demolice," vzpomíná Skalský.

O zapomenutý kout nad Prahou však nikdo nejevil zájem, takže zatímco na Ladronku docházeli pravidelně policisté, tady byl klid. Roku 1999 už vypadaly domky útulně a zahrada kultivovaně. "Tehdy jsme se kolonii rozhodli otevřít návštěvníkům," vzpomíná Skalský. Medáci začali s kulturními pořady, ale magistrát se o jakékoli formě pronájmu stále nechtěl bavit. Zato starosta Bém byl tehdy z Medáků nadšený. Dvakrát se u nich stavil a rozplýval se: nad romantikou místa, nad tím, že tak mladí lidé začali stavby rekonstruovat a plánovat divadla i koncerty. Proto zavládla v kolonii úleva, když před rokem převzala domky od magistrátu Bémova městská část - Praha 6. "Tehdy tvrdil, že nám dva baráčky pronajme za symbolickou hodnotu na kulturu," říká Skalský. Vše dopadlo jinak - na podzim radnice zahrozila: Vystěhujte se! Dva domky se rozhodla prodat a ve třetím - pronajatém - udržet kulturní akce.

Medáci neodešli. "Domky by po našem odchodu pravděpodobně vyhořely," domýšlí si Skalský, podle kterého jde v této hře pouze o cenný pozemek. Magistrátu už se před časem ozvali zájemci, kteří chtěli "ruiny" nahradit velikou vilou. Patovou situaci minulý týden změnil starosta: "Spolek neumožnil zástupcům správní firmy vstup do budov," zlobil se Bém. "Vymýšlí si, my jsme tu zájemce prováděli asi pětkrát," rozčiluje se Skalský, po- dle něhož jde o záminku. "Poslední prohlídka se měla týkat jediného domku, ale zájemce pak chtěl vidět všechny. A já od jednoho neměl klíče..." vypráví. Začíná obcházet zastupitele a situaci jim vysvětluje. Sousedi stojí za Medáky, podpůrnou petici jich loni podepsala většina. Pokud však myslel starosta svá slova vážně, do konce února mají být domky prázdné.

Radnice: Exekuce Medáků

Nelegálním obyvatelům tří historických domků ve starých Střešovicích hrozí exekuce. Radnice Prahy 6 je už totiž nehodlá dále tolerovat, a proto se rozhodla domky vyklidit. Radní už dokonce vyzvali správcovskou firmu, aby použila veškeré dostupné kroky k obhajobě vlastnických práv Prahy 6. "Jedna z možností je předběžné opatření, které by znamenalo, že v horizontu dnů bude soudem vydáno, a tím legitimně umožněno městské části domoci se svých práv i za cenu exekučního řízení," řekl ve čtvrtek starosta Prahy 6 Pavel Bém.

Praha 6 zrušila soutěž na pronájem dvou starostřešovických domků ke kulturním účelům. Členové spolku totiž neumožnili zástupcům správní firmy vstup do budov. Podle starosty nerespektovali ani základní pravidla slušnosti. Rada vypíše nové výběrové řízení. Praha 6 počítá s tím, že do konce února budou domky volné a vítěz nové soutěže bude vybrán na přelomu března a dubna. Radnice zvažuje, že rozšíří již před časem podanou žalobu na dobročinný spolek, uvedl Bém. Řekl, že městská část se dosud k Medákům chovala velmi vstřícně a je zaskočena jejich jednáním. "Jsem šokován hloupostí, netaktičností současného postupu Medáků, kteří měli možnost se také zúčastnit výběrového řízení," řekl. Spolek Medáků se snaží o to, aby byly původní domky zachovány. Kulturní programy, které mají zanedbanou pražskou oblast oživit, v nich pořádají přes dva roky.

Bém: Medáky tolerovat nemůžu

Nelegálním obyvatelům tří historických domků ve starých Střešovicích, sdruženým v Dobročinném spolku Medáci, dal jasný vzkaz starosta Prahy 6 Pavel Bém: Odejděte, dál vás tolerovat nehodláme. Podle Medáků tak starosta zcela změnil názor na jejich dosavadní činnost. Loni v červnu totiž Bém dopisem podpořil jejich plán zchátralé domy rekonstruovat a pořádat v nich kulturní akce. Takový projekt tehdy označil za mimořádně zajímavý. Podle Béma není v jeho vyjádřeních žádný rozpor. "Stále si vážím kulturní činnosti Medáků a chci, aby se zúčastnili výběrového řízení na dlouhodobý pronájem toho nejzajímavějšího domku. Ale další dva objekty prodáme," upozorňuje.

V tuto chvíli jsou však pro něj Medáci černými nájemníky, kteří musí ustoupit novým majitelům a nájemcům. Pětice nelegálních obyvatel se však zatím stěhovat odmítá. "Uznáváme, že porušujeme zákon, ale pokud se někdo nestará o svůj majetek, tak taky porušuje zákon. A magistrát se o tyto domy deset let nestaral," vysvětluje za Medáky jejich člen Martin Skalský. Spolek se rozhodl, že odejde až ve chvíli, kdy budou mít domy nové, zcela konkrétní majitele. Samotný Bém na ně nemíní povolávat policii.

MF DNES,