Press 2002

Večerník Praha, 12.2.2002

Radnice Prahy 6 použije na střešovické Medáky sílu

STŘEŠOVICE - Spor mezi radnicí Prahy 6 a starostřešovickými aktivisty se opět vyostřil. Kvůli komplikacím se zpřístupněním domků zrušila radnice minulý týden nedávno vypsané řízení na jejich pronájem. Představitelé městské části teď počítají s tím, ze se Medáci vystěhují.

Spory o střešovické domky se přiostřily. Problémy nastaly ve chvíli, kdy Praha 6 získala od hlavního města objekty do vlastnictví. Nyní hájí obě strany svá tvrzení a podle starosty Pavla Béma se už situace nedá řešit dohodou. "Medáci se podle mých informací chovali arogantně a tím, že neumožnili přístup do jednoho z domků, způsobili zrušení výběrového řízení," vysvětlil starosta šesté městské části.

Zástupci Dobročinného spolku Medáků ale tvrdí opak. "Mám dojem, že jde o jakési umělé vyvolání sporu. Nesnažíme se nijak komplikovat průběh řízení, správcovskou firmu jsme do objektů pustili již několikrát, a proto nechápu, že nám nyní hrozí vystěhování jen proto, že když naposledy opět z firmy přišli, neměli jsme od jednoho z domků pohotově klíč k dispozici. Domnívám se, že toto nedorozumění, které lze ostatně napravit, nemuselo nijak narušit výběrové řízení ani dialog s městskou částí," míní předseda sdružení Martin Skalský. Z jeho slov vyplynulo, že ale může jít také o pokus vyřadit Medáky ze samotného výběrového řízení, kterého se účastní s projektem na kulturní využití dvou domků.

Přístup radnice je však nyní zcela neoblomný. "Starosta vždy dává přednost řešení problémů dohodou, ale obávám se, že Medáci zašli příliš daleko," řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Konec působení starostřešovických aktivistů nepřímo potvrdil i sám starosta. "Nové řízení bude vypsáno, až budou domky zpřístupněny," řekl s tím, že bude nejspíš nutné použít sílu.

Historické domky v dělnické enklávě z počátku minulého století tak možná potká do konce února podobný osud, jako usedlost Ladronka, která od listopadu předminulého roku zeje prázdnotou.

Večerník Praha, -red-