Press 2002

Večerník Praha, 12.7.2002

Ve střešovických ulicích se proháněli australští herci

STŘEŠOVICE - Střešovičtí Medáci i přes spory s radnicí pokračují v kulturním programu. Mezi umělci, kteří budou v průběhu léta k vidění, je i mnoho zahraničních hostů. Včera ožily divadlem také dejvické ulice.

Na různých místech Dejvic se včera odpoledne objevovali členové divadelního souboru Festiv Factory, kteří lákali krátkými divadelními příběhy, ale také loutkami a mýty domorodých obyvatel Austrálie diváky na své večerní vystoupení.

To se uskutečnilo ve starých Střešovicích pod hlavičkou Dobročinného spolku Medáků. Unikátní divadelní představení Gosper and Clover pojednávalo o mladém domorodci, který musel sám najít pravý vztah k přírodě. Ve Střešovicích se ale chystá i mnoho dalších akcí. " Máme pravidelné středeční letní kino od devíti, každý čtvrtek odpolední výtvarnou dílnu a připravujeme i mnoho koncertů a divadel," popsal Martin Skalský, předseda spolku.

Mezi umělci se objeví i mnoho zahraničních hostů, jako například italští divadelníci Teatro dell Agilo či francouzští jazzmani Mandarine. Díky pozvaným cizincům se Medáci zapojí do sítě podobných kulturních center v celé Evropě. " Kulturní výměny jsou cestou ke vzájemnému obohacení. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali setkání se zajímavými herci a hudebníky. Západ je navíc mnohem dál i v budování alternativních kulturních a komunitních center, takže nás vzájemná spolupráce může mnohé naučit," vysvětlil Skalský.

Součástí letního programu budou ale také v těchto i příštích víkendových dnech brigády nazvané Za Staré Střešovice krásnější. " V pondělí proběhne setkání studentů humanitních oborů a divadla ze šesti evropských zemí v rámci projektu InterkulturaYouth Exchange, koncem léta potom připravujeme velké setkání s tancem, divadlem a ohni v Letenských sadech," doplnil produkční Medáků Jiří Webershinke. Podle jeho slov se někteří umělci ve střešovických domcích dokonce na nějaký čas ubytují. Tyto i další kontakty by potom Medáci rádi využili také k podpoře cestování českých umělců do zahraničí.

Večerník Praha, -red-