Press 2002

Večerník Praha, 12.8.2002

Bojují o dům Pana Pipa - Medáci podezírají vlastníky, že chtějí nechat budovu spadnout a získat pozemek

Dobročinný spolek Medáků si vzal o víkendu na mušku památkově chráněný objekt ve starých Střešovicích. Budova roky chátrá a squatteři kritizují úřad městské části za to, že soukromou památku v havarijním stavu nezabezpečil, ačkoli už rok na stav nemovitosti stavební úřad a odbor výstavby upozorňují. O dům se Medáci začali zajímat poté, co tak neučinil vlastník, ani radnice.

Střešovice - Vyřezat náletové dřeviny, vyklidit a odvézt alespoň část suti a odpadků, vyčistit okapy a zabezpečit dům. To všechno si předsevzala skupina squatterů z Dobročinného spolku Medáků ve starých Střešovicích. Při víkendové brigádě se zaměřila na zhruba deset let chátrající soukromý dům v ulici Nad Hradním vodojemem 71. " Je to cenný dům z roku 1820, který byl postupně dostavován, a dnes komplex připomíná jakýsi statek s nádvořím. Objekt má barokní architektonické prvky a dnes patří k tomu nejcennějšímu, co tu z původní zástavby zbylo," tvrdí historik Michal Flegl.

Medáci chtějí kulturní památku zachránit a cenný, památkově chráněný objekt ochránit před další devastací. " Někteří lidé z okolí sem chodí sypat odpadky a suť, jiné láká volně dostupný stavební materiál. A tak začínáme úklidem a zkusíme zabezpečit zatékající střechu, ze které padají tašky," ukazuje předseda Spolku Medáků Martin Skalský vzhůru k nebi i na chodník. " Vadí mi, že už marně na tento stav upozorňujeme stavební úřad, který je povinen nařídit majiteli chátrajícího domu jeho údržbu. V případě, že selže vlastník nemovitosti, musí práci provést úřad a na majiteli pak vymáhat úhradu nákladů. Nic z toho se nestalo," dodává Skalský s obavou, že snahou vlastníků je nechat dům spadnout a získat tak lukrativní pozemek ve vyhledávané čtvrti. Medáci prý dokonce sami hledali, komu objekt patří, a podle jejich zjištění je v katastru nemovitostí zapsán jako vlastník populární malíř a karikaturista Stanislav Holý, známý zejména postavičkou Pana Pipa. Ten však již před několika lety zemřel, a tak jeho povinnosti ze zákona přecházejí na dědice. Ti by se jich mohli zbavit pouze tím, že se pozůstalosti zřeknou.

Večerník Praha, Vladislava Tomanová