Press 2002

Večerník Praha, 29.6.2002

Medáci říkají, že radnice Prahy 6 podvedla magistrát

STŘEŠOVICE - Radnice šestého obvodu prý podvedla magistrát. Podle tvrzení spolku Medáků totiž získala od města střešovické domky na základě budoucí nájemní smlouvy právě s jejich sdružením. Podle právníka spolku se tak Praha 6 neprávem obohatila a nyní chce Medáky vyřadit ze hry.

Radnice Prahy 6 podvedla magistrát a následně i nás, tvrdí spolek Medáků. Vleklý spor o osud střešovických domků tak podle všeho neskončil, přestože soutěž na koupi a nájem objektů již zná svého vítěze. "Jeden bude prodán, dva budou pronajaty, z čehož jeden získají právě Medáci," popsal nedávno starosta Prahy 6 Pavel Bém. Podle jeho slov tím byly napraveny neúnosné právní poměry v této jinak cenné lokalitě.

Sdružení Medáků, jehož program se do nejmenšího z domků nedá vměstnat, rozezlila neveřejná důvodová zpráva k převodu domků z hlavního města na Prahu 6, kterou nedávnou získali. "Radnice šesté městské části uvádí ve zprávě jako důvod k převodu domků fakt, že podporuje projekt Medáků a po převodu s nimi uzavře nájemní smlouvy. Magistrát, který několik let nechtěl situaci řešit, tento způsob uvítal a převod se uskutečnil," vysvětlil situaci předseda spolku Martin Skalský.

Podle něj to za pochybení úřadu považuje i jejich právní zástupce. "Máme za to, že se Praha 6 obohatila o slušnou sumu a to v rozporu se svými předchozími rozhodnutími. Projekt, který jim domky získal, nyní odsoudili k zániku," upřesnil Skalský.

Radnice Prahy 6 to ale popírá. "V důvodové zprávě se hovoří pouze o tom, že po převodu bude moci Praha 6 majetkoprávně s domky nakládat a sama řešit případné smluvní vztahy," řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek s tím, že radnice žádné přísliby Medákům nedala. I sám starosta Pavel Bém se rozezlil a zopakoval několik svých frází k této kauze. "Neexistuje žádná zpráva, kde by měli černí nájemníci, Medáci, jakékoli předkupní právo. To je absurdní," zlobil se starosta. "Praha 6 získala domky, vypsala soutěž a vybrala vítěze," dodal Bém. Neveřejnou důvodovou zprávu, jejíž plné znění náš list získal od jednoho ze zastupitelů, nechtěl vůbec vidět. Tvrzení radnice přitom popřel a doložil samotným dokumentem zastupitel Prahy 6 Hynek Krátký.

"Dokument skutečně udává jako důvod převodu nemovitostí podporu projektu Medáků Alternativa pro staré Střešovice," potvrdil. Proč oficiální hlasy radnice existenci dokumentu popírají ale nevěděl.

Večerník Praha, Jakub Mračno