Press 2003

Večerník Praha, 20.2.2003

Medáky střídá ve starých Střešovicích Lípa slovanská

PRAHA - Dobročinný spolek Medáků končí ve starých Střešovicích. Navzdory široké podpoře od mnoha zasvěcených odborníků se aktivistům nepodařilo dojít ke shodě s radnicí. Zatímco ve Střešovicích vzniknul nový spolek, starosta šestého obvodu již podle svých slov ztratil trpělivost. "Členové nového spolku se paradoxně vystavují situaci, kdy radnice musí jejich chování posuzovat jako páchání trestné činnosti," vysvětlil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Dodal také, že dostojí svého předvolebního slibu, že bude ctít a hájit zákony této země.

Situace okolo dvou starostřešovických domků obývaných spolkem Medáků se zřejmě dostává do poslední fáze. Dlouhotrvající spor mezi radnicí Prahy 6 a sdružením, které v domcích bez nájemní smlouvy již několik let provozuje kulturní akce, vyústil v založení zcela nového spolku nazvaného Ochotnická jednota Lípa slovanská. Ta bude nyní pokračovat v pořádání kulturních akcí v obsazených domcích.

"Tím, že se odstěhovali všichni statutární zástupci spolku Medáků a byl vystěhován veškerý majetek sdružení, jsme v podstatě dostáli verdiktu soudu," potvrdil Martin Skalský, bývalý předseda sdružení. Ten ze spolku vystoupil a spolu s několika dalšími lidmi v domcích zůstává. "Podle zákonů nás nyní mohou vystěhovat až na základě nového soudního rozhodnutí, jelikož Medáci již domky neobývají a není zde ani žádný jejich majetek," vysvětlil taktiku Skalský.

Podle Skalského má tento krok hlavně poukázat na mlžení ze strany radnice a absurditu celého sporu. "Jako zastupiteli Prahy 6 mi bývalý starosta Pavel Bém přislíbil účast ve výběrové komisi. Nakonec jsem se ale o výsledcích dozvěděl až z tisku a úřad se dodnes brání předložení příslušných dokumentů," popsal bývalý zastupitel Prahy 6 Rudolf Stein. Potvrdil také, že výběrové řízení bylo neprůhledné. To radnice Prahy 6 popírá a konstatuje, že je zdržovací taktikou spolku zklamána.

Večerník Praha, Jakub Mračno