Press 2003

Večerník Praha, 27.6.2003

Unikátní střešovická kolonie zřejmě zanikne

STŘEŠOVICE - V unikátní dělnické kolonii ve starých Střešovicích pokračují demolice, přestože tato oblast bude od 1. září památkovou zónou. Podle dobročinného spolku Medáků, aktivistů bojujících za záchranu kolonie, ale přišla vládní vyhláška pozdě.

"Již téměř zmizela kouzelná atmosféra vesničky uprostřed města. Romantická zákoutí nahrazují domy stavěné nejen bez vkusu, ale často i bez stavebního povolení," tvrdí bývalý předseda spolku Medáků Martin Skalský.

Právě Medáci již třetím rokem bez odezvy žádají radnici Prahy 6, aby zastavila nekoordinovanou výstavbu a demolice historických domků. A to i přes to, že záchrana této lokality patřila mezi hlavní body volebního programu radních již v době, kdy byl starostou Pavel Bém.

"Kulturnímu dědictví nepomohly ani apely památkového ústavu či renomovaných odborníků. Úřad dal vždy zelenou komerčním zájmům,"zhodnotil Skalský. Podle starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy ale radnice již několik let vychází v oblasti ze studie, která urbanistický ráz celé lokality reguluje. Situace je přitom špatná i podle památkářů. "Od posledního průzkumu, který jsme dělali před rokem, zde zmizely snad desítky domů,"tvrdí Alexandra Křížová z pražského památkového ústavu.

Zároveň dodala, že do září, kdy začne platit památková zóna, může být bohužel zdevastován i zbytek kolonie. "Zastavit demolice může radnice Prahy 6 celou dobu stejně jako dnes, ale přes to stále schvaluje demolice i nevhodnou výstavbu," dodala Křížová.

"Postupujeme podle zákonů, takže se samozřejmě i přístup stavebního úřadu s památkovou zónou změní,"reagoval Chalupa. Podle něj se mohou případní odpůrci rozhodnutí stavebního úřadu odvolat v jednotlivých stavebních řízeních.

Večerník Praha, Jakub Mračno