Tisková prohlášení úřadu

Ve Starých Střešovicích je opět klid
27.7.2003

Po několika letech prožili občané Starých Střešovic v Praze 6 první víkend bez squatterů. V pátek ráno totiž provedl právní zástupce Městské části Praha 6 spolu s exekutorským úřadem pro Prahu 6 převzetí majetku městské části.

Jednalo se o dva domky v ul. Starostřešovická č.p. 79 a č.p. 96, který od roku 1998 dosud nelegálně užívali squatteři.

"Střešovice jsou krásnou rezidenční čtvrtí Prahy 6. Kdysi bývali i klidným místem, dokud se v něm nerozhořel spor s nelegálními nájemníky. Jsem rád, že se nám po několika letech podařilo domoci se svého práva a věřím, že si střešovičtí konečně oddechli," konstatoval starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Právě o podporu místních lidí se squatteři často opírali při zdůvodňování svého nelegálního pobytu v domcích. Nyní ale i u těchto obyvatel ztratili své poslední sympatizanty. Starousedlíci, jejichž rodiny žijí ve Starých Střešovicích více než sto let totiž minulý týden poslali petici starostovi Chalupovi, aby zajistil urychlené vyklizení střešovických domků obsazených "černými pasažéry".

"Obrátili jsme se na radnici formou petice, aby už konečně vyklidili nedovoleně obsazené objekty. Lidé, kteří se tam scházeli neměli nic společného s kulturou a svým chováním narušovali poklidný život a bezpečnost stálých obyvatel Starých Střešovic. Musím říct, že mi tu squatteři jako sousedi chybět nebudou", vysvětlil své rozhořčení majitel místní tradiční firmy na výrobu uzenin Tomáš Hudera mladší (viz. foto). "Báli jsme se nechat na ulici zaparkované auto. Navíc se tu neuvěřitelně rozmohlo sprejerství", sdělil Rostislav Sovička a dodal: "To, jak to vyřešila radnice, se mělo stát už dávno. I tak ale musím radním poděkovat, že pochopili zbytečnost jakýchkoliv vyjednávání s někým, kdo porušuje jeden zákon za druhým a k exekuci se nakonec rozhodli." Provozovatel cukrárny Milan Zocher mladší s nelibostí vzpomíná, jak kvůli "divným" návštěvníkům akcí pořádaných squattery musel zavřít cukrárnu: "Chodili ke mně na záchod a bohužel jsem si všiml, že řada maminek s dětmi, které jely do cukrárny, poté co je uviděly, tak se rozhodly jít jinam. Taky mi vadilo, že se v těch domcích vybíralo vstupné, prodával alkohol a cigarety, aniž by na cokoliv z toho tam někdo měl živnostenské povolení."

Jak potvrdil i člen čtyřčlenného týmu bezpečnostní agentury hlídající nyní domky, který si nepřál být jmenován, celý víkend byl ve Starých Střešovicích klid. "V pátek tam celý den postávali tři squatteři, kteří ráno na slovní výzvu domky opustili i se svými osobními věcmi. Během dne jim s odvozem pomáhali jejich známí. Zbytek vybavení byl odvezen do skladu exekutorského úřadu. V sobotu a v neděli se tam už nikdo ze squatterů neobjevil", dodal člen ochranky. "To, co tu squatteři ještě nechali na zahradě jednoho z domků, si mohou přijít odvézt během pondělka do šesti hodin do večera," doplnil starosta Chalupa.

Teprve po převzetí majetku Městské části Praha 6 může radnice nechat zpracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukci obou objektů. Opravy proběhnou přesně podle vypracované urbanistické studie, kterou před několika lety zpracoval doc. Mužík. Domky budou sloužit nejen k bydlení, ale také pro účely nejširší veřejnosti. Nájemci totiž v souladu s podmínkami výběrového řízení mají povinnost nabídnout nejrůznější formy kulturní činnosti nejen obyvatelům Starých Střešovic, ale také jejich návštěvníkům. V objektu č. p. 79 bude působit společnost Regenerace a v objektu č. p. 96 pan Klíma a paní Kopecká. V obou domcích budou podle svých projektů každý zvlášť, ale i společně, nabízet například služby keramické dílny a provozovat prodejnu keramických výrobků. Kromě toho zde budou organizovány společenské kurzy, divadelní představení, festivaly, výstavy a workshopy.