Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Radnice odmítla s Medáky uzavřít smlouvu

PRAHA -

Radnice šesté městské části dnes odmítla uzavřít nájemní smlouvu se Spolkem Medáků. Ten vyhrál výběrové řízení na provozování výtvarného ateliéru pro děti v jednom z domků ve starých Střešovicích. Radnice nabídla Medákům nevýhodnou smlouvu, která popírala výsledek výběrového řízení. Když ji sdružení chtělo upravit, radnice to zamítla. Spor o užívání domků ve starých Střešovicích ke kulturním a společenským akcím tak pokračuje. Medáci již půl roku marně usilují o přezkoumání výběrových řízení, která považují za neprůhledná.

“Ačkoliv jsme již od loňského června v intenzivním jednání o podobě nájemní smlouvy na střešovický domek, který jsme vyhráli, úřad nás obvinil z laxnosti a maření dohody,” tvrdí předseda Spolku Medáků Martin Skalský. “Před týdnem nás starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa vyzval k podpisu nájemní smlouvy do pěti dní. Jenže návrh existuje v několika variantách a na definitivním znění jsme se s p rávníky městské části dosud neshodli,” vysvětluje Skalský. Dnes odpoledne sdělil Medákům radní Jiří Hermann (KDU-ČSL), že poslední termín k podpisu smlouvy je tentýž den ve čtyři hodiny. “Veškeré úpravy smlouvy radní odmítnul a zmařil tak několikaměsíční dialog. Řekl, že pokud během odpoledne smlouvu nepodepíšeme, úřad nám vyhraný dům nepronajme,” doplnil Skalský.

Medáci považují jednání Úřadu městské části Praha 6 za nepřijatelné. “Každá smlouva musí odrážet představy obou stran. K podpisu nevyhovujícího dokumentu nemůže nikdo nikoho nutit,” říká Eva Pírová, programová ředitelka Spolku Medáků. “Navrhli jsme několik variant pro úpravu podmínek smlouvy. Pro naši aktivitu potřebujeme, aby byl domek zrekonstruován řemeslně a umělecky. To návrh předložený úřadem neumožňoval. Navíc byl v rozporu s výběrovým řízením, které jsme vyhráli,” uvádí Pírová.

Medáci předložili první návrh smlouvy spolu s nabídkou do výběrového řízení. Její součástí byla ekonomická studie vysvětlující výpočet nájemného a nájemní dobu. Medáci navrhli, že domek ve Střešovicích opraví za více než milión korun, který přislíbila poskytnout nizozemská nadace Ana María Fonds. Městská část chtěla naopak opravu realizovat sama. Tím by se ovšem znásobil rozpočet a nebyla by záruka, že budou naplněny p ožadavky na řemeslnou a uměleckou kvalitu prací. Radnice si navíc stanovila termín tří let, po které by objekt nebylo možné využívat. Řešení sporných bodů smlouvy se vleklo mnoho měsíců. Do jednání pak zasáhly komunální volby: do jmenování nových zastupitelů nebylo na radnici s kým jednat. Nové vedení úřadu předchozí dohody smetlo ze stolu.

Projekt, s nímž Medáci loni vyhráli výběrové řízení na domek Starostřešovická 79, nesl název “Dům kouzel a tajemství”. V domku postupně vzniká ateliér pro výtvarnou a divadelní činnost, zaměřenou hlavně na děti, řada akcí však spojuje lidi všech věkových skupin. Prostory Ateliéru loni využívala například místní základní škola, střešovičtí evangelíci, klienti Střediska pomoci dětem a rodinám a řada dalších, prostor poslouž il celkem skoro tisícovce lidí. Programová nabídka zahrnuje loutková představení a divadlo malých forem, výuku různých výtvarných technik, projekty street artu a instalace ve veřejných prostranstvích, multikulturní programy a výtvarné semináře se zajímavými hosty.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu