Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Medáci žádají o podporu nové vedení Prahy 6

PRAHA -

Silvestrovská oslava uplynulého roku 2002 zakončila další sezónu kulturních akcí ve starých Střešovicích. Ty již čtvrtým rokem pořádá Dobročinný spolek Medáků. Zda bude pokračovat, není jisté. Minulé vedení radnice Prahy 6 se k jejich kauze stavělo více než rozporuplně. Medáci se dnes obrátili na nově zvolené radní Prahy 6 a požádali je o podporu. Pokud radnice nenalezne pochopení pro kulturní centrum ve Střešovicích, Medáci žádají o přidělení náhradních prostor. V kulturních aktivitách chtějí pokračovat v každém případě.

“Rádi bychom co nejdříve ukončili spory s městskou částí, které nás zdržují řadu měsíců. O to méně času nám pak zbývá na organizaci kulturních projektů,” říká předseda Spolku Medáků Martin Skalský. “Věříme, že dohoda s novou reprezentací Prahy 6 je možná. Na naší straně jsou dlouholeté zkušenosti, podpora mnoha organizací, jednotlivců i obyvatel starých Střešovic.” Medáci dnes radním předali dopis, v němž vysvětlují své záměry a žádají, aby mohli pokračovat v kulturních aktivitách. Vyzývají též radnici k přezkoumání neprůhledných výběrových řízení, která je loni nečekaně připravila o prostory.

Medáci navrhli radním kompromisní řešení. Zatímco původně chtěli využívat tři domky, jsou připraveni zredukovat svou činnost na pouhé dva. Pokud by ani tato varianta nenalezla u radních pochopení, žádají Medáci o přidělení náhradních prostor. “Staré Střešovice jsou pro nás mnohem více než jen zaměnitelným působištěm. Tato výjimečná lokalita, podobná vesnici, je přátelským prostředím pro kulturní představení, ale zejména pro obyčejná lidská setkání. Nalezli jsme zde zázračnou komunitu místních lidí, kteří z valné většiny nejen že naši činnost trpí, dokonce nám všemožně pomáhají. Takové okolí je nám oporou a zázemím. Přesto v případě, že nenaleznete způsob, jak podpořit naši další činnost ve starých Střešovicích, jsme připraveni zahájit jednání o využití náhradních prostor,” píše se v dopise.

Medáci usilovali od roku 1997 o pronájem nebo odkoupení tří původních domků ve starých Střešovicích a chtěli z nich vytvořit kulturně společenské centrum. Po řadě jednání se v roce 2000 zdálo, že dohoda je na dosah ruky. Praha 6 si však svůj původní záměr rozmyslela a rozhodla se Medáky vystěhovat. To již všechny tři domky nabízeli pravidelné výtvarné kurzy, koncerty a divadelní představení, fungovala zde literární čajovna a kavárna s galerií. Kulturní programy si během let nalezly stálé příznivce. Diváci pocházejí nejen z přilehlých městských částí, ale často i z jeho vzdálených konců. Ročně navštíví střešovické domky několik tisíc diváků, kteří si mohou vybrat z více než tří stovek nejrůznějších akcí. Medáci spolupracují s několika vysokými školami a uměleckými organizacemi.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu