Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Střešovice v Evropě, Evropa ve Střešovicích

PRAHA -

Na tři desítky mladých umělců z Dánska, Francie, Itálie, Řecka, Švédska a Austrálie budou přítomny zítřejší tiskové konference, v jejímž průběhu budou chtít zástupci správy majetku SNEO, Praha 6, převzít klíče od jedinečného kulturního centra ve starých Střešovicích – od objektu v péči Dobročinného spolku Medáků, Starostřešovická 96. Umělci jsou rozhodnuti udělat vše pro to, aby se mezinárodní spolupráce v rámci projektu Medáků I nadále rozvíjela a jsou připraveni apelovat na vyslance svých zemí, pokud by tato činnost Medáků měla být násilně přerušena (například vystěhováním).

“Myslím, že Medáci svým kulturním programem s mezinárodním záběrem dokázali, že naše kulturní centrum má své místo v Evropě a naopak umělci z Evropy najdou vždy své místo u nás. Nijak jsme je nepřesvědčovali. Ale když zjistili, že hrozí definitivní konec tohoto projektu, rozhodli se nám aktivně pomoci,” komentuje situaci kulturní manager Medáků Jiří Weberschinke.

Jeho slova dokládá I vyjádření ředitele australské divadelní skupiny Festiv Factory Stevea Scotta k nejdůležitějším přínosům Medáků pro mezinárodní umělecké vztahy. Zde je jeho doslovný, neupravený překlad:

  1. prostor malým nezávislým skupinanám umělců, kteří mohou využít krátkodobého ubytování přímo ve vašem centru. Tento fakt velmi snižuje stres a námahu spojený s hledáním náhradního ubytování a dovoluje umělcům se plně koncentrovat na svou práci, lépe se zrelaxovat během jednotlivých představení a mimojiné snižuje přímé provozní náklady a vytíženost personálu při převozu scény, rekvizit a herců samotných.

  2. vytváříte příležitosti pro lidi bez zaměstnání a domova, aby se podíleli a byli přínosem pro místní Střešovickou komunitu (viz. víkendová brigáda za přispění prodejců Nového Prosoru), aby v sobě našli cit pro sebeúctu a své poskytujete místo ve společnosti

  3. vytváříte příležitosti pro studenty uměleckých oborů uvědomit si zážitek z tvorby/práce v kamarádské atmosféře. Mohou si sami u Vás organizovat performance, výstavy, workshopy atd., čímž získají komplexní představu a zkušenost skutečné práce, ne pouze teorii

  4. Vaše centrum a projekt nabízí obyvatelům Prahy 6 jedinečnou příležitost se cítit součástí umění vytvářeného mezi jimi samotnými za extrémně nízkých nákladů

  5. zachování této staré lokality nám připomíná potřebu zachovat i další staré “hodnoty”, které jsou důležité při vytváření vlastní identity, např: “k vidění pouze v Praze”. ‚Zádám vás, abyste nadále a nadšeně pokrašovali ve vašem úsilí při realizaci tohoto projektu. Návštěva a pobyt u Vás se pro mne stal nejúžasnějším zážitkem v ČR, mnohem a mnohem více než obyčejný turistický výlet.


Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu