Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Staré Střešovice se změní v zemi snů a tajemství

PRAHA -

Sobotní večer a noc ve starých Střešovicích bude patřit premiéře putovního představení Modrý pták a celá oblast se tak na několik hodin promění v zemi snů, tajemství a zázraků. Na přípravách divadelní prezentace pracovalo v uplynulém půlroce několik tvůrčích skupin a řada jednotlivců, na financování se podílí také Úřad městské části Praha 6. Vytvořené představení je dosud nejnáročnějším a nejrozsáhlejším kulturním projektem, které se v této malebné části Prahy odehrál. Jeho protagonisté chtějí podpořit záchranu jedinečné urbanistické enklávy a přispět k jejímu oživení.

Představení Modrý pták vychází ze symbolistické divadelní hry belgického básníka Maurice Meaterlincka o hledání lidského štěstí. Vzniklo z nápadu výtvarnice, scénografky a studentky DAMU Kateřiny Zachové. “Do náročného projektu jsem se pustila především díky okouzlujícímu prostředí starých Střešovic. Drobné chaloupky pod pískovcovou skálou, studny s pumpami, úzké klikaté uličky, dláždění z kočičích hlav… Toto doslova magické prostředí je ideální scénou pro Maeterlinckův příběh, který je o tajemnu a neskutečnu,” řekla Zachová. “Představení podtrhuje jedinečnost starých Střešovic a při jeho přípravách se spojilo tvůrčí úsilí a vstřícnost mnoha desítek lidí,” doplňuje režisér Jiří Adámek. “Věřím, že sobotní prezentace bude nejen veřejnou oslavou pohádkového příběhu, ale že také přispěje k zájmu o celou lokalitu a stane se tak v určitém smyslu významnou událostí.”

Představení určené jak dětem, tak i dospělým, se odehrává v deseti dějstvích, z nichž každé budou diváci sledovat v jiné scéně. Mezi jednotlivými scénami budou putovat v doprovodu Světla po starých Střešovicích – a hledat Modrého ptáka štěstí. Na cestě se setkají s Kočkou, vílou Bérylunou, Dušemi věcí (ohně, vody, chleba a cukru) a řadou dalších kouzelných bytostí, budou svědky nevšedních zázraků. Na představení se podílí přibližně padesát účinkujících, z nich řada dětí. Do realizace byly vedle DAMU a Dobročinného spolku medáků ve Střešovicích zapojeny tři základní umělecké školy (Starý Prosek Šárecké údolí, Londýnská), sdružení Nad hladinou při Dětské psychiatrické klinice v Motole, sdružení Roztoč a řada jednotlivých umělců. Projekt se setkal s velkým pochopením místních obyvatel a s jejich výraznou pomocí.

“Staré Střešovice jsou i přes značnou devastaci stále místem, kde je možné snít. Ze zdejších domků a skal dýchá trochu minulost, trochu tajemství. V lidech takové prostředí probouzí fantazii a tvořivost. Jsme přesvědčeni, že Praha takovou lokalitu potřebuje a v podobných aktivitách budeme pokračovat,” uvedl předseda Dobročinného spolku medáků ve Střešovicích Martin Skalský. Toto sdružení vypracovalo projekt na dlouhodobé využívání tří původních střešovických domků formou kulturních aktivit pro veřejnost. Domky by měly být také citlivě rekonstruovány a sloužit jako ukázka dřívějšího způsobu života a architektury na periferii Prahy. Od počátku roku 2001 probíhaly v jednom z těchto domků pravidelné dětské dílny. V jejich průběhu děti spolu se zkušenými výtvarníky vytvořily Palác víly Béryluny, který bude jednou ze scén představení Modrý pták. Tvůrci předpokládají, že na podzim by se Modrý pták měl hrát pro veřejnost v pravidelných intervalech znovu.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu