Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Září ve starých Střešovicích bude mít zábavný ráz

PRAHA -

Třetí kulturní sezóna ve starých Střešovicích začínala letos koncem února. Stejně jako v uplynulých měsících, i v září čeká návštěvníky všech generací pestrá směsice kulturních programů v režii místního Dobročinného spolku Medáků. Cílem dlouhodobého projektu tohoto sdružení s názvem Alternativa pro staré Střešovice je zachování historického prostředí pozoruhodné pražské čtvrti a oživení tří zdejších domků netradičními uměleckými a naučnými pořady pro veřejnost. V průběhu září proběhne několik koncertů a filmových projekcí, na všechny soboty jsou pak připraveny speciální programy, jejichž smyslem bude návštěvníky především pobavit.

První z akcí se uskuteční již tuto sobotu. Odpoledne s názvem “Čundrkántryšou” bylo připraveno ve spolupráci s redakcí časopisu Nový Prostor, který prodávají bezdomovci a lidé v sociální nouzi, aby tak získali prostředky na své živobytí. Ti budou také tvořit značnou část návštěvníků, program ale zdaleka není uzavřen pouze pro ně. “Rádi bychom touto formou zmírnili obavy většinové společnosti z lidí, kteří jsou na jejím okraji. Lidé bez domova do svých potíží často nespadli vlastní vinou, přitom dostat se “zpátky” je mnohem těžší. Vzájemné setkávání při zábavě a kulturních programech přispívá k toleranci a většímu pochopení těchto lidí ze strany většiny,” říká Martin Skalský ze Spolku Medáků. Sobotní odpoledne zahájí série zábavných soutěží – přetahování na laně, napodobování zvířat, cvičení paměti, házení na cíl atd. Na večer je připraveno hudební vystoupení country skupiny Pavouk, tombola a bohatá večeře v podobě rožněného masa.

První akce prodejců Nového Prostoru ve starých Střešovicích proběhla u příležitosti letošního zahájení kulturní sezóny. Její součástí byly výtvarné dílny, výstava a divadelní a hudební představení pod širým nebem. Vnitřní prostory střešovických domků by totiž tak velké množství účastníků nepojaly. “Ačkoliv přes noc napadl sníh a celý den mrzlo, mezi herci i diváky panovala příjemná atmosféra. Překvapilo nás, kolik lidí se akce zúčastnilo,” vzpomíná Katarína Krnová ze Spolku Medáků.

V podobně netradičním duchu se ponesou i všechny další zářijové soboty. Na druhou z nich (15. 9.) je připraveno hudební odpoledne, jehož vyvrcholením bude koncert dětské punkové skupiny Tři kastróly. Tyto “punkové Bambini di Praga” tvoří děti ve věku od 4 do 13 let, které pod vedením svého učitele hrají, zpívají a pogují již dva roky. Příležitostně je lze spatřit v žižkovském divadle Šuplík.

Třetí sobota (22. 9.) bude patřit celkem deseti reprízám putovního představení Modrý pták na motivy pohádkového příběhu Maurice Maeterlincka. Rozsáhlý projekt, vznikající několik měsíců pod vedením scénografky Kateřiny Zachové a režiséra Jiřího Adámka, byl poprvé uveden letos v červnu. Zhruba dvouhodinové představení se odehrává v deseti scénách za účasti více než šedesáti herců a výtvarníků, z nichž polovinu tvoří děti. Na jeho úspěchu se značnou měrou podíleli obyvatelé starých Střešovic, kteří umožnili využití svých pozemků.

“Poslední víkend bude něco mezi soukromou oslavou narozenin a veřejným večírkem,” říká Katarína Krnová, programová ředitelka Spolku Medáků. “Podrobnosti ale nemohu prozrazovat, rádi bychom návštěvníky překvapili.” Dodává jen, že diváci budou moci vidět koncert, netradiční instalace, rafinovaný film o lásce, plivače ohňů a mnoho dalšího.

Objekty, v nichž Medáci pořádají každý týden po více než rok program pro veřejnost, dnes patří Úřadu městské části Praha 6. Medáci loni předložili podrobný projekt, na jehož základě chtějí tři drobná stavení získat do dlouhodobého nekomerčního využívání. Nabízejí také jejich kompletní rekonstrukci do historické podoby. Úřad měl již v letních měsících vypsat veřejný konkurs, v němž by se o budoucnosti domků definitivně rozhodlo. Další kolo jednání se očekává ještě do konce roku.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu