Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Ve Střešovicích začíná další kulturní sezóna

PRAHA -

Ochotnická jednota Lípa slovanská, která ve Střešovicích nahradila Spolek Medáků, dnes zahájí kulturní program. Dva domky ve Starostřešovické ulici se tak již pátým rokem otevřou veřejnosti. Na březen je připraveno hodně akcí pro děti, výtvarné ateliéry, několik divadelních večerů, filmy a dva koncerty. Medáci museli domky opustit po prohraném soudu s radnicí Prahy 6 a kulturní činnosti se momentálně nevěnují. Přestože boj o staré Střešovice nevzdávají, hledají zároveň alternativní prostory pro svou činnost.

 

Radnice Prahy 6 s námi prakticky přestala komunikovat, náhradní prostory pro kulturní činnost zatím stále hledáme,” vysvětluje zástupkyně vysídleného Spolku Medáků Tereza Budková. “Máme několik tipů, pokračujeme v pátrání a jednáme se zástupci některých městských částí.” Budková dodává, že není vyloučena ani dohoda se soukromým majitelem. Medáci již přede dvěma lety získali finanční dotaci holandské nadace ve výši tří miliónů korun na rekonstrukci střešovických domků tak, aby mohly sloužit kulturním účelům. Nyní se chtějí pokusit tyto peníze převést do opravy jiného vhodného objektu.

V domcích ve Starostřešovické ulici zatím začínají další programy pro veřejnost. Tamní Ochotnická jednota chce objekty, které se Praha 6 snaží svěřit jiným uživatelům, otevírat veřejnosti. “Podle informací, které máme, usiluje zřejmě rada Prahy 6 o svěření obou domků jiným zájemcům. V jednom z nich má vzniknout sídlo časopisu Regenerace, ve druhém rezidence s keramickou manufakturou Tomáše Klímy,” říká zástupkyně Lípy slovanské Mgr. Eva Pírová. “V obou případech hrozí, že domky by byly značně přestavěny a běžný návštěvník starých Střešovic by se do nich už nikdy nepodíval.”

Ochotnická jednota Lípa slovanská chce v kulturní činnosti ve Střešovicích pokračovat, dokud to bude možné. Součástí březnového programu je cyklus výtvarných ateliérů pro děti, doplněný promítáním animovaných filmů a loutkovými divadelními představeními. Na pořadu je cestopis Martina Mykisky o Afgánistánu, představení Dona Quijota v podání jediného herce, filmový klub, několik autorských večerů a dva koncerty. Na duben připravuje Lípa řadu akcí v rámci “Měsíce bláznovství” ve spolupráci s Českou asociací pro psychické zdraví.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu