Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Ve Střešovicích proběhne sobota na pomoc lidem s duševní nemocí

PRAHA -

V sobotu před Velikonocemi pořádá Ochotnická jednota Lípa slovanská ve Střešovicích celodenní program v rámci Měsíce bláznovství. Ten každoročně vyhlašuje Česká asociace pro psychické zdraví, aby upozornila na problematiku duševních onemocnění a bourala předsudky vůči nemocným lidem. Letošní Měsíc bláznovství je zaměřen na nejvážnější psychickou nemoc – schizofrenii. Sobotu ve starých Střešovicích zahájí výtvarný happening, během dne proběhnou diskuse, projekce a výstavy, odpoledne je připraveno představení Bohnické divadelní společnosti a na večer jazzový koncert.

“V kulturním programu dáváme pravidelně prostor různým společenským menšinám, které nemají úplně jednoduchou situaci,” vysvětluje programová ředitelka Lípy slovanské Mgr. Eva Pírová, proč se její sdružení rozhodlo připojit k Měsíci bláznovství. “V dnešní rychlé době, plné stresů a komerce, je otázka duševního zdraví obzvláště aktuální. Přesto jde do značné míry o společenské tabu. Chceme tuto problematiku otevírat nenásilnou formou, proto spojujeme naučný program s kulturními akcemi. Klíčové je, aby se o otázkách duševního zdraví začalo více mluvit, pak mají i nemocní lidé šanci, že na ně “normální” spoluobčané přestanou zírat skrz prsty,” dodává Pírová. Lípa slovanská se chce během následujících měsíců věnovat také dalším opomíjeným minoritám: uprchlíkům, dětem z neúplných rodin, Romům, lidem s jinou sexuální orientací. Již tradiční je široká spolupráce Lípy slovanské s časopisem Nový Prostor na tvorbě volnočasových programů pro lidi bez domova.

Členové Lípy slovanské označují svůj program s nadsázkou za protiváhu každoročních festivalů, pořádaných v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích. “Bohnice oslovují masy diváků a nabízejí velmi kvalitní kulturní přehlídku. Obávám se ale, že v posledních letech skomírá ve stínu kultury a zábavy původní myšlenka celé akce: sbližovat pacienty otevřených oddělení s “normálními” návštěvníky koncertů a divadel,” zamýšlí se produkční Lípy slovanské Ladislav Rapan. “Náš program je stokrát komornější, ale snad se na něm lidé během zábavy také něco dozvědí a zažijí normální mezilidský kontakt,” dodává Rapan.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu