Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Politikové ignorovali debatu o Evropské unii

PRAHA -

Dobročinný spolek Medáků a Ochotnická jednota Lípa slovanská uspořádali o víkendu před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie zahradní debatu. Jejím hlavním tématem byla otázka, zda vstup do Unie bude mít pozitivní či negativní vliv na alternativní kulturu a na příležitosti mladých lidí tvořivým způsobem trávit volný čas. Ačkoliv k diskusi byla pozvána celá řada politiků a někteří předběžně přislíbili účast, nakonec přišla jediná zástupkyně politické scény. Potvrdili se tak obavy pořadatelů, že české politiky problematika kultury a života mladých lidí příliš nezajímají.

“Ačkoliv odjíždím jako kulturní atašé do zahraničí, ani já jsem se na ministerstvu zahraničí v rámci přípravných seminářů o Evropské unie moc nedozvěděla,” řekla na zahradní debatě spisovatelka Lenka Procházková. “Pořád opakovali, že mám všude propagovat vstup do EU, ale nevysvětlili proč,” vyzdvihla ústřední motiv celé diskuse Procházková. Přítomní diskutující většinou popisovali vstup do Unie jako novou příležitost, které je možné využít i v oblasti kultury. Všichni však ostře kritizovali demagogickou vládní kampaň, která nezpřístupňuje občanům argumenty, ale snaží se je ovlivnit často demagogickými hesly.

Zatímco třeba prezident Václav Klaus se alespoň omluvil kvůli plánované zahraniční cestě, některým politikům nestálo pozvání ani za stručnou odpověď. Z reakcí dalších z nich pak vyplynulo, že zrovna v sobotu 7. června je polovina českých politiků “v zahraničí”. Nejostřeji na pozvání reagoval ministr kultury Pavel Dostál, který na rozdíl od převážné většiny ostatních v zahraničí nebyl. “Pokud žijete se představou, že pouhých čtrnáct dní předem mi sdělíte (aniž bych Vám to potvrdil), že mám někde být, tak o mé práci asi nic nevíte. Termín mám obsazený. Nechápu, jak mě můžete inzerovat v nabídce, kterou jsem ani neviděl. Zlobím se na vás,” napsal Dostál. O zahradní debatě přitom věděl v předstihu šesti neděl a dostal k výběru dva termíny.

Názor, že v Evropské unie se otevírají větší možnosti pro umělce, podporuje hudebník Vladimír Merta. “V Unii vidím větší příležitost k tomu, aby se umělec svou prací mohl taky uživit,” řekl Merta. “Evropská unie hledá lidí, kteří samostatně tvoří netradiční věci. Existuje tam navíc určitá kultura chování a jednání lidí, stejně jako vztah a péče o kulturní krajinu. Je to výzva, které můžeme využít.”Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu