Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Vystěhování Lípy slovanské bylo nezákonné, sdružení zřejmě podá trestní oznámení

PRAHA -

Praha – V pátek v brzkých ranních hodinách vtrhla do dvou domků ve starých Střešovicích policie, doprovázená starostou Prahy 6 Tomášem Chalupou a vyklidila občanské sdružení Podpůrná ochotnická jednota Lípa slovanská. Protože vyklizení neproběhlo na základě soudního rozhodnutí, šlo o svévolný a nezákonný akt. Policie při zákroku fyzicky napadla jednoho novináře a v rozporu se zákonem zabránila majitelům odnést si své věci. Lípa slovanská zvažuje podání trestních oznámení a připravuje akce občanské neposlušnosti.

Již zhruba dva roky probíhal soudní spor mezi městskou částí Praha 6 a Spolkem Medáků. Na počátku letošního roku Medáci uznali soudní rozhodnutí a své sdružení vyklidili. V domcích ve starých Střešovicích pak začalo působit nové občanské sdružení Ochotnická jednota Lípa slovanská s jiným personálním obsazením a pokračovalo v kulturní činnosti, započaté Medáky. „Radnice Prahy 6 nás vyklidila bez soudního rozhodnutí, což je nezákonné,“ tvrdí zástupce Lípy slovanské Tereza Budková. „Při vyklízení nám navíc zabránili odnášet si vlastní věci a napadli přítomného novináře. Celou věc nyní zkoumá právník, je pravděpodobné, že doporučí podání trestních oznámení,“ doplňuje Budková s tím, že podrobnosti o průběhu policejního zákroku a konkrétních porušeních zákona sdělí v nejbližších dnech.

Podle Martina Skalského, zakladatele Spolku Medáků, radnice sleduje pragmatický cíl. „Staré Střešovice budou od září pod památkovou ochranou, což je v rozporu se záměrem úřadu přetvořit oblast v luxusní rezidenční zónu. Víme o tom, že Úřad Prahy 6 se chystá oba domky ve Starostřešovické ulici přestavět takovým způsobem, že jejich historická hodnota bude zcela zničena. Pokud by to úřad nestihnul do září, už by to nestihnul nikdy. Nezískal by povolení památkářů.“ Údajné kulturní využití objektů, kterým se obvodní úřad zaštiťuje, je podle Skalského jen zástěrka. „Nezávislé posudky, které jsme nechali zpracovat, prokázali, že projekt Tomáše Klímy je napsán velmi obecně a vůbec neuvádí typ ani rozsah kulturní činnosti. Někteří z uváděných partnerů z umělecké skupiny Tvrdohlaví dokonce ani nevěděli, že mají na projektu spolupracovat.“ Druhý z domků pak má sloužit jako redakce časopisu Regenerace. „Že nejde o kulturní, nýbrž o čistě komerční využití, není snad ani potřebné vysvětlovat,“ doplnil Skalský.

Podle Skalského se Spolek Medáků bude snažit devastaci objektů zabránit účastí ve správních řízeních, výsledek ale není jistý. „Mnoho domů ve starých Střešovicích bylo v posledních letech postaveno zcela bez stavebního povolení nebo v rozporu s ním. Pokud mají takové aktivity politickou podporu, stavebník dostane pokutu v řádu pár tisíc korun a vše je jako by v pořádku.“ Jako odstrašující příklad Skalský uvádí stavbu třípodlažního penzionu s cukrárnou podnikatele Milana Zochera, která vyrostla zcela bez povolení v loňském roce. „Podnikatel Zocher nejenže stavěl bez povolení, dokonce nabízel úplatky sousedům, kteří se proti černé stavbě bránili, poté jim vyhrožoval násilím. Věc šetřila policie, avšak na obvodním úřadu se tvářili, že je všechno v pořádku.“ Podle údajů z katastru nemovitostí vlastní tentýž podnikatel ve Střešovicích nejméně tři další komerční objekty, které byly postaveny v rozporu s povolením.

„Lípa slovanská zdaleka nekončí se svou činností,“ říká Tereza Budková. „Naším programem je nekomerční kultura, akce pro všechny generace, rozvíjení místních sousedských vztahů a budování zázemí pro začínající umělce a mladé lidi vůbec. To jsou oblasti, kterým obvodní úřad Prahy 6 nerozumí a rozumět nechce.“ Tím, že zničil zázemí občanského sdružení ve Střešovicích, podle Budkové úřad nezničil chuť mladých lidí tvořit a prosadit se v dnešní době plné komerce a netolerance. „Naše Alternativa pro staré Střešovice bude žít dál,“ slibuje Budková a tvrdí, že Lípa slovanská chce plánovanými akcemi pod širým nebem a akcemi občanské neposlušnosti pokračovat ve své aktivitě.Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu