Tiskové zprávy

Zpět na seznam tiskových zpráv

Sousedé Medáky a Lípu slovanskou stále podporují

PRAHA -

Policejní razii proti Ochotnické jednotě Lípě slovanské ve starých Střešovicích zdůvodnila radnice Prahy 6 požadavkem místních občanů. Zástupci vystěhovaného sdružení však tvrdí, že radnice zneužila stížnosti několika málo lidí, zatímco většina místních obyvatel aktivity mladých lidí ze Spolku Medáků a Lípy slovanské ve skutečnosti stále podporují. Na podporu Medáků a Lípy vzniklo několik petic, které podepsaly přes tři tisíce signatářů, mimo jiné drtivá většina obyvatel starých Střešovic.

Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa odůvodnil policejní akci proti Lípě slovanské peticí místních občanů, kteří požadovali vyklizení domků ve starých Střešovicích. „Petici jsem neviděl, ale zdaleka nejde o jedinou petici, která byla úřadu v souvislosti s kulturním centrem ve Starostřešovické ulici doručena,“ říká Martin Skalský, jeden z autorů projektu Alternativa pro staré Střešovice. „Od roku 1999 do letošního roku úřad obdržel pět petic podporujících pokračování kulturního projektu ve Střešovicích v nezměněné podobě. Petice úhrnem podepsaly přes tři tisíce lidí, mimo jiné převážná část obyvatel starých Střešovic, například celá rodina Huderova. Pořádné odpovědi úřadu se signatáři nikdy nedočkali. Je pro mě velkým překvapením, že jakási petice z minulého týdne dokázala vyvolat celou policejní akci.Podle Skalského byla celá záležitost dopředu naplánována a petice hrstky náhodných signatářů posloužila jako záminka.

Jaroslav Hudera ml. figuruje v aktuálním prohlášení úřadu Prahy 6 jako zásadní odpůrce Lípy slovanské. Působení sdružení dává do souvislosti s vykrádáním automobilů, sprejerstvím a další trestnou činností. Zda jde o záměrné poškození našeho jména, nebo zda slova pana Hudery překroutil tiskový mluvčí úřadu, bude předmětem šetření policie,“ uvedla zástupkyně Lípy slovanské Tereza Budková s tím, že sdružení podá trestní oznámení. Podle ní je obvinění bez důkazů zcela absurdní a v žádném případě nemůže být důvodem k policejní akci. „Podobné je to s podezřením na prodej alkoholu a krádeže elektrického proudu. Každý ve Střešovicích ví, že elektřinu pro vlastní potřebu vyrábíme již několik let pomocí benzínového generátoru. Rozvodné závody, hygienická stanice, hasiči, stavební i živnostenský úřad prověřovaly různá udání několikrát za rok a obvinění se nikdy nepotvrdila,“ doplnila Budková.

Spolek Medáků, jakož i Lípa slovanská, byla občanská sdružení známá svými dobrými vztahy s místními obyvateli a pořádáním kulturních akcí pro všechny generace. Jejich projekt byl do značné míry unikátní a získal si podporu několika vysokých škol, památkových úřadů, nadací, odborníků i běžných návštěvníků. Každý rok ve Střešovicích probíhalo kolem tří set kulturních akcí, na něž se neplatilo vstupné a kde umělci vystupovali bez nároku na honorář. Podobné kulturní centrum neexistuje nikde na území Prahy.

 

Poznámka - Aktivity Spolku Medáků a Lípy slovanské podpořili:

  • 42 organizací, jež se staly oficiálními partnery projektu Alternativa pro staré Střešovice

  • 941 signatář Petice za zachování starých Střešovic (srpen 1999)

  • 1.417 signatářů Petice za záchranu starých Střešovic (září 2000)

  • 26 signatářů Petice občanů starých Střešovic (listopad 2001)

  • 340 signatářů Petice za pokračování projektu Alternativa pro staré Střešovice (červen 2002)

  • 23 zástupců kulturních organizací z pěti zemí Evropy, dopis ministru kultury (srpen 2002)

  • cca 200 signa tářů petice za pokračování projektu Alternativa pro Střešovice (červen 2003)Autor: Martin Skalský, tel: +420 606 168 026
Související odkazy: Medaci.cz

Za publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu